Dieta białkowa dla zdrowia

Osoby, które słyszą zapewnienia o tym, że dieta Dukana jest zdrowa zazwyczaj nie potrafią ukryć ironicznego uśmiechu. Jak dotąd każda znana nam dieta niosła przecież za sobą negatywny wpływ na organizm, dlaczego więc ta miałaby być inna? Okazuje się jednak, że zachwyt nad walorami prozdrowotnymi diety proteinowej nie jest wcale przesadzony, o tym, że ma ona niebagatelny, korzystny wpływ na nasz organizm decydują bowiem białka będące jej podstawą.

Dieta i zdrowie

Aby lepiej zrozumieć, dlaczego proteiny mogą mieć korzystny wpływ na organizm, warto przypomnieć sobie, że prozdrowotne właściwości białek znane są nam już od wielu lat. Produkty bogate w białka zwierzęce podawano osobom osłabionym, aby wzmocnić ich organizm, już wiele lat temu odkryto zaś, że dostarczanie chorym tej substancji ułatwia gojenie się ran. Do dziś starsi członkowie naszych rodzin wierzą, że mięso drobiowe, tak bogate w białko, pomoże nam przetrwać okres jesiennych przeziębień i epidemii grypy, trudno więc twierdzić, że tak wiele przykładów może pojawiać się jedynie przez przypadek.

Osoby, które, mimo wszystko, wątpią w dobroczynną moc protein, powinny porozmawiać z tymi ze swoich znajomych, którzy mają już za sobą pierwszy etap diety protal. Wielu z nich przyznaje, że nie był on wcale aż tak wymagający, choć bowiem posiłki okazywały się dość monotonne, samopoczucie osoby odchudzającej się można było określić mianem dobrego. Zwolennicy diety Dukana, którzy stosują się ściśle do jej zaleceń potwierdzają, że w trakcie jej trwania notują znacząca poprawę stanu zdrowia, subiektywne opinie potwierdzane są zaś przez jak najbardziej obiektywne wyniki badań przeprowadzanych przez lekarza. Jeżeli zatem i my oprzemy się pokusie modyfikowania diety białkowej tak, aby maksymalnie dostosować ją do naszych potrzeb, możemy mieć pewność, że nasze zdrowie tylko na tym skorzysta.