Dukan i proteinowe czwartki - czy koniecznie czwartek?

czwartek

W ostatniej fazie diety Dukana, kiedy możemy już jeść w zasadzie wszystko i nadal nie przybierać na wadze, nie można zapominać o jednym proteinowym dniu w ciągu tygodnia. Bez tego zaprzepaścimy wszelkie efekty naszej diety. W dzień proteinowy jemy tylko produkty, które dozwolone są w pierwszej, uderzeniowej fazie. Dukan promuje jako dzień proteinowego posiłku czwartek – dlaczego? I czy to koniecznie musi być czwartek?

Początkowo, budując zasady diety, Pierre Dukan nie ustalił proteinowego czwartku - po prostu przekazywał swoim pacjentom, by wybrali sobie samodzielnie jeden dzień w tygodniu i przestrzegali zasady jedzenia w trakcie tego dnia tylko białka. Szybko jednak okazało się, że taka metoda nie działa. Pacjenci zapominali o dniu z białkiem, nie pilnowali siebie i często odkładali go na "następny dzień", w efekcie szybko widać było efekty braku samodyscypliny. Wtedy Dukan wpadł na pomysł ustalenia odgórnie jednego, określonego dnia w tygodniu, którym zmotywuje wszystkie będące na diecie osoby do dyscypliny jedzeniowej.

Jeden wspólny dzień dla wszystkich dukanowiczów działa stymulująco również w zakresie psychologii diety – mamy bowiem jeden dzień w tygodniu w trakcie którego wszyscy jemy to samo – białka. Dieta Dukana jest silna również przez to, że osoby, które z niej korzystają wspierają się na różnych forach i blogach nawzajem i dopingują do tego, by zachować dietę. To poczucie przynależności dzięki czwartkom z białkiem działa również w kilka lat po zakończeniu diety.

A jeśli czwartek to naprawdę nie mój dzień na białko?

Każdy z nas prowadzi inny tryb życia. Może okazać się, że w Twoim przypadku czwartek nie jest najszczęśliwszym dniem – może masz wtedy dużo biznesowych spotkań na których trzeba coś przekąsić, albo korzystasz z fitnessu lub siłowni i czujesz się nieco osłabiony? Czy można proteinowy czwartek zamienić na inny dzień? Jak najbardziej! Jedyne o czym musisz pamiętać to to, by wybrać dzień i regularnie się go trzymać. Nie zmieniać spontanicznie proteinowego dnia w tygodniu tak jak jest Ci wygodnie, szybko bowiem wypadniesz z rytmu a twój organizm się rozreguluje. On także przyzwyczaja się do cyklu.